What’s happening at PGC?


Click here for a detailed weather forecast for the week.

BGU Upcoming Events

The following online entries are open on the Boland Golf Union website: www.bolandgolf.co.za

Senior Series at Langebaan
6 November 2020

Langebaan Junior Championship
8 November 2020

Championship Pairs
15 November 2020

Hexvallei Open
21 November 2020

Hexvallei Junior Championship
22 November 2020

Enter now >

Tour news

PGA Tour: Bermuda Championship
Course: Port Royal Golf Course
Purse: $ 4,000,000
Picture source: skysports.com
1. B. Gay (-15) Won playoff
2. W. Clark (-15)
3. O. Schniederjans (-13)
T4. M. Jones (-12)
T4. D. Redman (-12)

European Tour: Cyprus Open
Course: Aphrodite Hills Golf Club
Purse: € 1,000,000

Picture source: cyprusmail.com
1.  C. Shinkwin (-20) Won playoff
2. K. Samooja (-20)
T3. R. Maclntyre (-18)
T3. J. Donaldson (-18)
T3. G. Higgo (-18)

Champions Tour: Timbertech Championship
Course: Broken Sounds Club – The Old Course
Purse: $ 2,000,000

Picture source: lpgatour.com
1.D. Clarke (-17)
T2. J. Furyk (-16)
T2. B. Langer (-16)
4. M. Jimenez (-15)
T5. G. Sauers (-14)

Weekly winners

27 October 2020
Paarl Ladies Open
4 Ball Alliance 2 scores to count

Old Course

Place Names Score
1st Helena Griessel
Madre du Toit
Leatitia Theron
Marlene Albertyn
94
2nd L’ May Whitfield
Ronel Richards
Nicolene Mans
Frederica Hemmes
92
3rd Ronel Basson
Mari Kilian
Susan Lotz
Lounelle Huysamon
92
4th Kalla Venter
Molly Kearns
Paula Bester
Sandra Clift
90
5th Shaneen Dickinson
Marijki Dickinson
Elisma Fourie
Trudie Brandt
90
6th Erna van Staden
Frieda Wendelen
Marlike Brandt
Bernadette Nolan
89
7th Daph Thorton
Ronel Kriel
Viv Newell
Susan Estehuizen
87
8th Loween Olivier
Helaine Strydom
Christa Goosen
Linda Meyer
87
9th Corlia Douglas
Yvette Theron
Karin Hanekom
Yvette Kruger
86
10th Maggie Minnie
Beth Myburg
Litha Mathysen
Laura Wolmarans
86
11th Alida Kotzee
Thalia Roos
Irene du Toit
Daph Thornton
86
12th Zelda Vermeulen
Anelise Smit
Alma Brits
Maria Kirton
85
Nearest the pin
4th: Hilary Johnson
7th: Litha Matthysen
14th: Thalina Roos
17th: Linda Smit

Nearest the rope
10th: Frederica Hemmes

Longest drive
9th: A Hugo

24 October
Betterball Medal

Boschenmeer
Place Names Score
1st Andy Higgins
Graham Brown
62
2nd Michael Street
Rodney Kitching
63
3rd Ganief Daniels
Rashid Shaik
63
4th Timothy Hadfield
Steyn Pienaar
64
5th Stephno Lotz
Gert Strydom
64
6th Heinrich Gregorowski
Tyran Snyders
65
Two Clubs
Name Mem # Name Mem #
Francois Eksteen 3672 Matthew Mitri Vis 1912
Pierre Bigara Vis 0065 Pieter vd Merwe Vis 1214
Shannon Ebden 0059 Wian Vis 2407
Ian Van Schalkwyk 2968 Nico Koegelenberg 1390
31 October – 1 November
Club Championships

Click here to see the individual results.

Well done to our Club Champion, Tyron Snyders!

Click here to see the rest of our winners.